Zapytaj lekarza

7 4 2 , 4 1 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy to jest grzybica odbytu?

Witam, mam 21 lat, jakiś czas temu przechodziłam grzybicę pochwy, wyleczyłam ją natomiast zaczął mnie swędzieć odbyt. Nie jest to jeszcze bardzo uciążliwe, ale pojawia się co jakiś czas. Czy grzybica pochwy przeniosła się na odbyt? Czy mogę zastosować jakieś leki bez konsultacji z lekarzem?

KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Mezoterpia igłowa twarzy i dekoltu

Mezoterapia igłowa to zabieg, który możesz odbyć w gabinecie dermatologii estetycznej. Polega na wstrzyknięciu substancji leczniczych bezpośrednio w obręb skóry. Zobacz, jak wygląda zabieg.

Witam serdecznie.

Zdecydowanie odradzam stosowanie leków bez wizyty u lekarza, konieczne jest zastosowanie leczenia zgodnego z rozpoznaniem.

Przyczyn świądu odbytu jest bardzo wiele.
Powodem rzeczywiście może być infekcja grzybicza, ale takie same objawy mogą powstać w wyniku podrażnienia miejscowego (na przykład przez kosmetyki, po spożywaniu cytrusów, niektórych przypraw), pojawiać się może w przebiegu chorób pasożytniczych ( świerzb, owsiki), w chorobach skóry - na przykład w atopowym zapaleniu skóry, w łuszczycy.

Świąd może nasilić się także w przypadku nadkażenia bakteryjnego. Wystąpić może w przebiegu cukrzycy czy chorób wątroby. Także w miejscowych chorobach odbytu pojawiać się może ta przykra dolegliwość.

W zależności od rozpoznania stosuje się różne leczenie. Rozpoznanie stawiane jest między innymi na podstawie zebranego wywiadu i oglądnięcia zmiany. Zachęcam więc do wizyty u lekarza. Warto również pamiętać o przewiewnej i naturalnej bieliźnie.

Pozdrawiam.

Lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy