Czy to jest rak piersi? Co ja mam mysleć?

Witam,

mam pytanie: już od ponad 5 lat mam problem z piersiami. Około 2 tygodnie przed miesiączką zawsze bolały, były większe, opuchnięte, zawsze w lewej i prawej wyczuwałam powiększone gruczoły. Teraz to już czy jestem przed miesiączką czy po miesiączce piersi dalej bolą, mam powiększone gruczoły, gdy się dotykam wyczuwam w środku takie kule jakieś twarde - strasznie mnie boli, nie mogę spać na boku czy lewem czy prawym, bo jak wstanę to moje piersi dopiero bolą.

Miałam robioną mammografię 2 x w 2006 roku i 2008 roku i mammografia była OK. USG piersi także. Dodam, że mam 25 lat dopiero. Bardzo się niepokoję, że to jest rak piersi i tam rosną jakieś guzki. Nie chciałam bym kolejnej mammografii, bo się boję, że właśnie przez to to na 100% będę mieć raka - co ja mam myśleć? Oczywiście zrobię sobie znów termin do ginekologa…

Dziękuję i pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Pani objawy nie muszą sugerować raka piersi, w tej chwili nie ma powodów do niepokoju.
Mammografia nie jest związana z duża dawką promieniowania, nie należy się bać tego badania.
Jednak w Pani przypadku bardziej znaczącym badaniem byłoby USG.

Należy zgłosić się do ginekologa lub lekarza rodzinnego w celu wyjaśnienia przyczyn dolegliwości ze strony piersi, może być konieczna powtórna diagnostyka.

Redakcja acbZdrowie.pl