Czy to krwawienie wynika z odstawienia tabletek?

Bardzo proszę o odpowiedz. Odstawiłam tabletki w 2 tygodniu brania z powodu ryzyka zakrzepicy i bólów nóg. Krwawienie dostałam w 4 dniu po odstawieniu, był bardzo obfite z ogromna ilością wielkich skrzepów. Trwało dłużej niż zawsze - 5 dni (zawsze trwał 4) po 2 dniach przerwy krwawienie znowu się pojawiło. Czy to kwestia odstawienia tabletek w 2 tygodniu? Bardzo mnie martwi ta sytuacja

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

odstawienie tabletek antykoncepcyjnych po dwóch tygodniach stosowania może wiązać się z wystąpieniem różnych dolegliwości. Pierwsze krwawienie, które pojawiło się czwartego dnia po zaprzestaniu przyjmowania pigułek było tak zwanym krwawieniem z odstawienia, które zwykle pojawia się podczas przyjmowania tabletek placebo, co związane jest z przerwą od przyjmowania hormonów.

Drugie krwawienia mogłoby być prawdziwą menstruacją, choć wystąpiło to bardzo szybko. Generalnie po odstawieniu tabletek mogą pojawiać się zaburzenia miesiączkowania i nieregularne krwawienia i raczej nie powinno to stanowić powodu do niepokoju. Gdyby krwawienia się jednak utrzymywały bądź zauważyłaby Pani inne, niepokojące dolegliwości, to proszę zwrócić się do ginekologa. Wówczas konieczne będzie wykonanie badań.

Inne pytania o podobnej tematyce znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przerwanie-tabletek-antykoncepcyjnych-w-polowie-opakowania-kiedy-nalezy-zaczac-brac-je-od-nowa,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przerwanie-tabletek-w-polowie-opakowania,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nagle-odstawienie-tabletek-antykoncepcyjnych-i-brak-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.