Co oznacza to krwawienie w trakcie tabletek aktywnych?

Witam, jestem w połowie 2 opakowania tabletek antykoncepcyjnych vibin mini i dostałam miesiączki. Zaczęłam przyjmować tabletki w 1 dzień cyklu, moja miesiączka trwała ok. tydzień (zazwyczaj o wiele dłużej, byla baardzo obfita i bardzo mocno bolała, dlatego została mi przepisana antykoncepcja). Podczas brania tabletek placebo krwawienie wystąpiło ok 3-4 dni, znacznie mniejsze niż przy normalnej miesiączce, ale nadal bolało tak samo, jak przed braniem tabletek. Teraz jestem w połowie drugiego opakowania, przez ostatnie 2 dni bardzo bolał mnie brzuch, nie miałam apetytu oraz byłam osłabiona, teraz zauważyłam, że dostałam miesiączki. Obfitrza niż przy tabletkach placebo, tak jakbym dostała ją normalnie. Tabletki biorę regularnie o podobnych godzinach, max 1h przesunięcia. Nigdy też nie współżyłam. Mam się obawiać? Moja ginekolog jest w innym mieście, na razie nie mam jak się jej poradzić.
KOBIETA, 18 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jednym z działań niepożądanych doustnej antykoncepcji hormonalnej są nieregularne plamienia i krwawienia, które mogą występować zwłaszcza w trzech pierwszych miesiącach przyjmowania pigułek. Jest to tzw. okres adaptacyjny, w którym organizm przyzwyczaja się do dawki hormonów.

Skoro przyjmowała Pani tabletki antykoncepcyjne regularnie i zgodnie z zaleceniami producenta, to najprawdopodobniej nie ma powodów do obaw. Gdyby jednak krwawienia utrzymywało się, powtarzało lub było bardzo obfite, to proszę udać się do ginekologa, by wykluczyć inne przyczyny.

Podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienie-w-polowie-opakowania-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienie-w-polowie-opakowania-tabletek-daylette,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienie-w-polowie-opakowania-tabletek-diamilla.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.