Czy to może być już menopauza?

Dzień dobry! Jestem 55-letnią kobietą. Od dłuższego czasu nękają mnie różne dolegliwości. Częste uderzenia gorąca, a zaraz potem uczucie chłodu, straszne bóle głowy i ogólne złe samopoczucie. Najgorzej czuję się rano. Wcześnie wieczorem, bo już ok 19.00 chce mi się spać, za to w nocy budzę się ok. 3-4 czasem wcześniej i już nie mogę spać, przez co całą noc się męczę. Kilka lat temu przeszłam operację usunięcia macicy. Leczę się również na depresję od kilku miesięcy (4), ale coraz częściej myślę, że to leczenie nie przynosi żadnych skutków. Czuję się okropnie, często nie mam siły na nic, a jak już coś zrobię, to strasznie się męczę. Chciałabym dowiedzieć się, czy te moje objawy mogą być związane z menopauzą czy może to coś innego? Ostatnio dowiedziałam się, że mogą to być również objawy, świadczące o chorobie tarczycy, czy może to być prawdą? Moje trzy córki już leczą się na niedoczynność tarczycy. Proszę o radę. Pozdrawiam!
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Rzeczywiście, Pani objawy można by przypisać problemom z tarczycą. Taką wersję uprawdopodobnia dodatni wywiad rodzinny. Nie napisała Pani, czy wraz z macicą usunięto też jajniki. Jeśli nie, a dolegliwości pojawiły się dopiero niedawno, to biorąc pod uwagę Pani wiek i fakt, że wszystkie wymienione przez Panią dolegliwości są częste w okresie przekwitania, myślę że mamy jednak do czynienia z klimakterium.
Na wygasanie czynności jajników wskazywałyby też nieregularne krwawienia menstruacyjne. Myślę, że nie powinna Pani zwlekać z wizytą u ginekologa. Ten zleci badania krwi, w szczególności poziomu hormonów tarczycy i FSH. Na podstawie wyników będzie można bez większego trudu zidentyfikować przyczynę Pani problemów i rozpocząć leczenie, np. HTZ lub suplementację hormonów tarczycy.
Pozdrawiam!