Czy to może być objaw zakrzepicy żył?

Witam. Mam 23 lata i odczuwam od jakiegoś czasu pieczący ból na obu łydkach. (nie jest to ból stricte, tylko raczej "pieczenie") Wydać na moich nogach żyły, w niektórych pojedyńczych (nielicznych) miejscach widać, że są lekko poskręcane, przy czym na jednej mojej stopie żyła jest szersza i poskręcana. Obawiam sie że mam żylaki. Jednak ostatnio radykalnie spadło mi ciśnienie po tym, jak bez wiedzy zastosowałem ocet jabłkowy (małe ilości) na łydki, aby pomóc sobie. (prawdopodobnie coś narobiłem). Bez lekkich ćwiczeń typu joga, ból nadal wystepuje nadal w pozycji leżącej. Czy wg. podanych informacji możnabyłoby podejrzewać zakrzepice żył? Dodam, że nie mam za bardzo (chyba) objawów które są przy zakrzepicy, nie mam ciepłych nóg, nie boli mnie przy zginaniu stopy/zgniataniu miejsc... Dodam że w przeszłości nadużywałem ciepłych pryszniców i w niektórych miejscach żyły mam szersze niż kiedyś.

Dzień dobry,

Na podstawie opisu można wywnioskować, że ma Pan żylaki spowodowane niewydolnością żylną. Taki stan sam w sobie nie jest groźny, ale może dawać już pewne objawy, np. obrzęk nogi, uczucie ciężkości, ból, pieczenie. Niewydolna żyła z czasem może wygenerować również zmiany skórne: popękane naczynka, żylaki, owrzodzenia. Należy pamiętać, że niewydolność żyły samoistnie nie ustąpi, a może jedynie postępować. Najpierw jednak należy wykonać badanie USG Doppler, by ostatecznie potwierdzić lub wykluczyć tę chorobę. W przypadku diagnozy żylaków, leczenie jest zabiegowe (chirurgiczne usuwanie żylaków / zabiegi wewnątrznaczyniowe / laserowe). Alternatywą są podkolanówki uciskowe II stopnia ucisku noszone codziennie od rana do wieczora, które skutecznie zatrzymają postęp choroby. Okłady z octu nie wyleczą choroby, a jedynie złagodzą obrzęk, który jest jej objawem.

Z wyrazami szacunku, lek. Maciej Antkiewicz Ars Estetica Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii | Oddział we Wrocławiu ul. Powstańców Śląskich 56a/2 I tel. +48 71 70 70 993 I mail: wroclaw@arsestetica.pl | Oddział w Warszawie ul. Jaktorowska 5/U1 | tel. +48 22 26 60 876 | mail: warszawa@arsestetica.pl |