Co znaczy takie usg żył?

Oto wynik mojego USG dopplerowskiego żył kończyny dolnej lewej: Ujście VSM wpólne z ż. dodatkową przednią-wydolne. VSM wydolna na całej długości, nieposzerzona. Wydolne są dopływy VSM wzdłuż jej przebiegu. VSP jest niewydolna na całej długości, uchodzi do ż. podkolanowej- ujście do ż. podkolanowej znajduje się 2 cm powyżej linii zgięcia stawu i jest niewydolne. Perforatory na podudziu wąskie, wydolne. ŻŻ. głębokie podudzia, podkolanowa oraz żż. udowe wydolne. prawidłowo reagują na ucisk i nie wykazują zmian zakrzepowych. Na podstawie tego usg otrzymałam skierowanie do szpitala na operacje: rozpoznanie żylaki k.dolnej SSV. Mam pytanie: czy operacja jest konieczna, co się stanie jak na nią nie pójdę.

Dzień dobry,

Na podstawie opisu można wywnioskować, że ma Pani niewydolną żyłę odstrzałkową (VSP). Taki stan sam w sobie nie jest groźny, ale może dawać już pewne objawy, np. obrzęk nogi, uczucie ciężkości, ból, pieczenie. Niewydolna żyła z czasem może wygenerować również zmiany skórne: popękane naczynka, żylaki, owrzodzenia. Jeśli nie występują u Pani żadne z powyższych objawów, uważam, że z operacją można poczekać. Niemniej należy pamiętać, że niewydolność żyły samoistnie nie ustąpi, a może jedynie postępować. Jeśli chce Pani uniknąć klasycznej operacji żylaków, warto zastanowić się nad małoinwazyjnymi metodami leczenia (zabiegi wewnątrznaczyniowe / laserowe) lub zacząć stosować podkolanówki uciskowe II stopnia ucisku, które skutecznie zatrzymają postęp choroby.

Z wyrazami szacunku, lek. Maciej Antkiewicz Ars Estetica Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii | Oddział we Wrocławiu ul. Powstańców Śląskich 56a/2 I tel. +48 71 70 70 993 I mail: wroclaw@arsestetica.pl | Oddział w Warszawie ul. Jaktorowska 5/U1 | tel. +48 22 26 60 876 | mail: warszawa@arsestetica.pl |