Co znaczy takie usg żył?
Oto wynik mojego USG dopplerowskiego żył kończyny dolnej lewej: Ujście VSM wpólne z ż. dodatkową przednią-wydolne. VSM wydolna na całej długości, nieposzerzona. Wydolne są dopływy VSM wzdłuż jej przebiegu. VSP jest niewydolna na całej długości, uchodzi do ż. podkolanowej- ujście do ż. podkolanowej znajduje się 2 cm powyżej linii zgięcia stawu i jest niewydolne. Perforatory na podudziu wąskie, wydolne. ŻŻ. głębokie podudzia, podkolanowa oraz żż. udowe wydolne. prawidłowo reagują na ucisk i nie wykazują zmian zakrzepowych. Na podstawie tego usg otrzymałam skierowanie do szpitala na operacje: rozpoznanie żylaki k.dolnej SSV. Mam pytanie: czy operacja jest konieczna, co się stanie jak na nią nie pójdę.

KOBIETA, 47 LAT ponad rok temu
Dzień dobry,
Na podstawie opisu można wywnioskować, że ma Pani niewydolną żyłę odstrzałkową (VSP). Taki stan sam w sobie nie jest groźny, ale może dawać już pewne objawy, np. obrzęk nogi, uczucie ciężkości, ból, pieczenie. Niewydolna żyła z czasem może wygenerować również zmiany skórne: popękane naczynka, żylaki, owrzodzenia. Jeśli nie występują u Pani żadne z powyższych objawów, uważam, że z operacją można poczekać. Niemniej należy pamiętać, że niewydolność żyły samoistnie nie ustąpi, a może jedynie postępować. Jeśli chce Pani uniknąć klasycznej operacji żylaków, warto zastanowić się nad małoinwazyjnymi metodami leczenia (zabiegi wewnątrznaczyniowe / laserowe) lub zacząć stosować podkolanówki uciskowe II stopnia ucisku, które skutecznie zatrzymają postęp choroby.
Z wyrazami szacunku, lek. Maciej Antkiewicz Ars Estetica Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii | Oddział we Wrocławiu ul. Powstańców Śląskich 56a/2 I tel. +48 71 70 70 993 I mail: wroclaw@arsestetica.pl | Oddział w Warszawie ul. Jaktorowska 5/U1 | tel. +48 22 26 60 876 | mail: warszawa@arsestetica.pl |