Czy to może być spowodowane ciążą?

Czy możliwe jest zajście w ciążę po zbliżeniu w dzień owulacji po zastosowaniu stosunku przerywanego z prezerwatywą? W około 14 dniu cyklu zaobserwowałam krwawienie, które również było zauważalne 15 dnia cyklu, czyli dzień owulacji. Przypuszczałam, że jest to krwawienie okoloowulacyjne. Tego samego dnia tez doszło do zbliżenia, tak jak już wspomniałam używaliśmy prezerwatywy, a partner wyciągnął członka przed wytryskiem. Po kolejnym zbliżeniu zauważyłam, że ponownie wróciło krwawienie, było to 19 dnia cyklu. Tego dnia krwawienie było jednorazowe i przypominalo czysta krew. Następnego dnia (20 dzień cyklu) po raz kolejny nastąpiło krwawienie, jednak tym razem nie doszło do żadnego stosunku. Czy istnieje szansa, że może to być spowodowane ciążą czy przyczyn szukać gdzie indziej?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zastosowanie prezerwatywy przy jednoczesnym stosunku przerywanym minimalizuje ryzyko ciąży właściwie do zera, stąd plamienie implantacyjne w Pani przypadku można wykluczyć.

Natomiast krwawienia śródcykliczne mogą mieć wiele przyczyn i należy jak najszybciej poszukać ich źródła. Jeżeli krwawienie pojawia się po stosunku, wówczas jest to tzw. krwawienie kontaktowe i może być skutkiem zbyt gwałtownej penetracji powodującej podrażnienia, a nawet urazy śluzówki. Może również wskazywać na takie zaburzenia jak polipy, ale także nadżerki i stany zapalne szyjki macicy.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-po-stosunku-przyczyny.

Jednorazowe plamienie pojawiające się w połowie cyklu może świadczyć o owulacji, u Pani jednak tych plamień acyklicznych jest zbyt wiele. Proszę jak najszybciej umówić się na wizytę do ginekologa – wskazane będzie wykonanie badanie USG transwaginalnego, ponieważ niewykluczone, że to wystarczy, by ustalić źródło krwawień i plamień śródcyklicznych.

Zachęcam do zapoznania się także z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-miesiaczka#plamienie-srodcykliczne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.