Czy to może mieć jakiś związek z nerkami?

Witam Dopadł mnie dziś strasznie mocny ból w ledźwich po lewej stronie. Jest naprawdę mocny, nasila sie przy dotknięciu tego miejsca. Czy to wynik np zlej postawy ciała czy może mieć to jakiś związek z nerkami? Jestem wystraszona, wcześniej nie miałam żadnych objawów jednak ten ból jest na tyle silny i wystąpił tak nagle, że zaczęłam się bać. Dodam, że 3 tyg temu miałam robione ogólne wyniki krwi i moczu, wszystko w normie.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dolegliwości bólowe lędźwi mogą mieć wiele przyczyn, począwszy od wymienionej przez Panią nieprawidłowej postawy czy siedzącego trybu życia po jednostki chorobowe.

Ból pleców po lewej stronie odczuwany w odcinku lędźwiowym może wynikać z urazu, przeciążenia lub wady postawy. Może też świadczyć o chorobach nerek, takich jak kamica nerkowa czy odmiedniczkowe zapalenie nerek.

W przypadku kamicy najbardziej charakterystycznym objawem jest tzw. kolka nerkowa. Atak kolki charakteryzuje się bardzo silnym bólem w okolicy lędźwiowej, który może promieniować w dół. Towarzyszą mu wzdęcia, nudności, wymioty, bolesne parcie na mocz, czasem również gorączka. Ból jest trudny do wytrzymania i wymaga przyjęcia leków przeciwbólowych i rozkurczowych.

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek daje podobne objawy: nagły, silny ból w okolicy odcinka lędźwiowego (może być dwustronny), podwyższona temperatura, bóle brzucha, wymioty, nudności, częsta potrzeba oddawania moczu i towarzyszące temu pieczenie lub ból.

W związku z powyższym proszę niezwłocznie udać się do lekarza, aby wykonać badania i zlokalizować źródło problemu.

Podobne pytania pojawiały się już w naszym serwisie. Oto jedno z nich: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bardzo-silny-bol-z-lewej-strony-plecow-w-dolnej-partii.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.