Czy to może mieć związek z torbielą na jajniku?

Witam, Okres spóźnia mi się 5 dni. Mój cykl jest raczej regularny mniej więcej 28-29 dni. Nigdy nie zdążyło się aby miesiaczka się nie pojawiła. Podczas ostatniej wizyty u ginekologa rok temu dowiedziałam się o torbieli na lewym jajniku i pani Doktor zasugerowała, że mogę cierpieć na zespół policystycznych jajników ( ale nie potwierdziła). Zrobiłam dwa testy ciążowe z porannego moczu, pierwszy dwa dni po oczekiwanej miesiączce, drugi piątego dnia. Oba wyszły negatywne. Uprawialiśmy seks z partnerem podczas owulacjii, a zabezpieczenia użyliśmy dopiero w połowie stosunku. Poza okresem owulacji uprawiamy stosunki przerywane. Czy jest szansa na ciążę mimo, że test wyszedł negatywny czy jest to może spowodowane torbielą na jajniku ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

test ciążowy wykonywany w dniu spodziewanej miesiączki powinien być już wiarygodny. Dotyczy to głównie stosunków, które odbyły się w czasie owulacji. Jeśli do zapłodnienia doszło natomiast później, to być może jest jeszcze za wcześnie, aby na teście pojawiła się druga kreska.

Okres może spóźniać się z wielu powodów. Nie tylko na skutek ciąży, ale również z powodu torbieli na jajniku, a także stresu, podróży, nadmiernego wysiłku bądź odchudzania. Przyczyn jest wiele. Radzilibyśmy więc Pani ponownie wykonać test ciążowy, lecz tym razem z krwi, podczas którego oznacza się poziom beta-HCG. Badanie to jest bardziej miarodajne i pozwoli Pani ostatecznie wykluczyć bądź potwierdzić ciążę.

Następnie proszę udać się do ginekologa, który – w przypadku braku ciąży – pomoże Pani znaleźć przyczynę spóźniającej się miesiączki.

Temat ten został poruszony w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-test-negatywny-przyczyny-czynniki-chorobowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.