Czy to możliwe, że widać już brzuszek?

Witam, jestem w 8 tygodniu ciąży, tak mi wychodzi od ostatniej miesiączki czy to możliwe że widać już brzuszek? Urodziłam sześcioro dzieci

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zazwyczaj w kolejnych ciążach brzuch widoczny jest wcześniej niż w pierwszej ciąży – zwłaszcza u kobiet po wielu porodach, ponieważ napięcie mięśni macicy jest mniejsze i kształt brzucha szybciej dostosowuje się do rosnącego płodu.

Niemniej to, czy można go zauważyć już 8. tygodniu, to jest kwestia bardzo indywidualna. Zwłaszcza bardzo szczupłe kobiety mogą wcześniej zauważyć ciążowy brzuszek, a także te, które spodziewają się np. bliźniąt. Zakłada się, że ciążowy brzuszek uwidacznia się między 12. a 18. tygodniem ciąży.

Wpływ na tempo wzrostu brzucha w ciąży mają także takie czynniki jak budowa ciała czy waga przyszłej mamy i przyrost tej wagi. Jeżeli już zauważyła Pani, że brzuszek się zaokrąglił, to nie ma powodu do obaw – z pewnością nie świadczy to o niczym niepokojącym.

Być może zainteresuje Panią ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-zaczyna-sie-czuc-ruchy-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.