Czy to normalne, że objawy są tak samo nasilone?

Mam 20 lat i endometriozę. Przepisano mi desogestrel, który biorę od 2 miesięcy. Miałam już podczas kuracji 2 miesiączki, które były tak samo bolesne, jak przed zaczęciem kuracji. Kiedy mogę spodziewać się poprawy? Czy to normalne, że po dwóch miesiącach brania leków hormonalnych nadal moje objawy są tak samo nasilone? Może problem jest w leku? Mam kontrolę za półtora miesiąca, ale chciałabym się dopytać już teraz.
KOBIETA, 20 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Rozumiem Pani niepokój związany z brakiem poprawy w dolegliwościach związanych z endometriozą, mimo stosowania leczenia hormonalnego.

Leczenie hormonalne, takie jak desogestrelem, jest często stosowane w przypadku endometriozy (https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-endometrioza ) w celu hamowania postępu choroby i zmniejszenia bólu menstruacyjnego. Jest to jednak proces, który może wymagać czasu zanim będzie zauważalna znacząca poprawa. W niektórych przypadkach może to potrwać nawet kilka miesięcy. Każdy organizm reaguje nieco inaczej na terapię hormonalną, dlatego trudno jednoznacznie określić, kiedy powinno nastąpić polepszenie.

To, że po dwóch miesiącach nie zaobserwowała Pani jeszcze zmniejszenia intensywności objawów, zapewne jest dość frustrujące, ale niekoniecznie oznacza to, że lek nie działa lub że jest niewłaściwie dobrany. Niemniej jednak, jeśli Pani objawy są nadal bardzo nasilone i utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto porozmawiać o tym z lekarzem jeszcze przed planowaną kontrolą. Być może lekarz zasugeruje modyfikację dawki, zmianę leku lub dodanie innych metod leczenia, aby lepiej zarządzić objawami endometriozy.

Proszę pamiętać, że komunikacja z lekarzem prowadzącym jest kluczowa dla skutecznego leczenia. Wyrażanie swoich obaw i doświadczeń związanych z terapią może pomóc w dostosowaniu planu kuracji do Pani indywidualnych potrzeb.

Mam nadzieję, że niedługo Pani sytuacja się poprawi, a przykre objawy ustąpią. Proszę dbać o siebie i nie wahać się szukać wsparcia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.