Czy Duphaston wpływa na objawy ciążowe?

Witam, Jestem w 8 tygodniu ciąży i od dwóch dni biorę duphaston. Lekarka zapisała mi go prewencyjnie, ponieważ miałam małe pobolewania w podbrzuszu i w najbliższym czasie czeka mnie długa podróż samochodem. Dziś zauważyłam,l że piersi mnie mniej bolą... Czy duphaston może wpłynąć na objawy ciążowe ? Czy powinnam się martwić ustępującym objawem ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Duphaston to lek hormonalny, który jest często wykorzystywany w ginekologii. Stosuje się go w przypadku niedoboru progesteronu, kiedy występuje ryzyko poronienia, z powodu niewydolności ciałka żółtego, a także by zmniejszyć ryzyko poronień nawykowych.

Lek ten nie zniweluje objawów ciążowych, a wręcz przeciwnie może je nasilić. Wśród często występujących skutków ubocznych leku znajdują się bowiem bóle głowy, mdłości oraz bolesność piersi, czyli objawy typowe dla ciąży.

Jeśli więc nadal nie będzie Pani odczuwała objawów ciążowych, które do tej pory występowały, proszę zgłosić się do lekarza, aby sprawdził, czy wszystko jest w porządku.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania można zobaczyć pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nagle-ustanie-objawow-ciazowych, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zanik-objawow-ciazowych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.