Napięcie nerwowe, zielone stolce i wzdęty brzuch po leku Sertagen

Witam, stwierdzono u mnie nerwice depresje z nerwicą lękową po pobycie w szpitalu gdy badania rezonansem magnetycznym nic nie wykazały. Przepisano mi lek Sertagen 50mg biorę go już 7 dzień, czuję się już trochę lepiej choć czasami stale napięcie nerwowe nie daje mi spokoju i do tego doszły zielone stolce o konsystencji pasty do zębów i wzdęty brzuch czy to normalne na początkowym etapie zażywania tego leku?

Szanowny Panie,

W pierwszych 7-14 dniach kuracji sertraliną (ale także innymi lekami z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu serotoniny) często pojawiają przemijające objawy niepożądane dotyczące zaburzeń układu pokarmowego, czasem nasilenia niepokoju lub przemijającej bezsenności. Najczęściej pacjenci skarżą się jednak na spadek łaknienia i ew. nudności. W standardach terapii depresji i lęku podkreśla się, ze takie objawy sa przemijające i stanowia raczej regułę lub wyjątej w terapii lekami z wymienionej grupy. Psychiatrzy starają się zmniejszać objawy towarzyszące rozpoczęciu terapii lekami przeciwdepresyjnymi poprzez bardzo powolne wprowadzanie leku (w pierwszych dniach terapii połowa lub nawet 1/4 dawki leczniczej). Zazwyczaj pierwsze efekty poprawy stanu psychicznego zauważa się po 7-10 dniach leczenia -tak jak u Pana. Jednak na bardziej zauważalną poprawę trzeba będzie zaczekać jeszcze dalsze 7-14 dni, Wtedy też powinno zmniejszyć się to co Pan opisuje jako "stałe napiecie nerwowe". Co do zielonych stolców i wzdęcia brzucha - to nie są objawy z zakresu działań niepożądanych sertraliny. W tej kwestii bardziej należy rozważyć infekcję wirusowa (zakażenie Rotavirusowe) lub zatrucie pokarmowe. W tej kwestii warto zwrócić się o pomoc do lekarza rodzinnego