Czy to palenie powoduje bóle w klatce piersiowej?

Witam, mam 17 lat. Od dłuższego czasu miewam bóle przy głebokim wdechu w okolicach klatki piersiowej - mostka. Boję się, gdyż przeczytałem, że jest to jeden z objawów raka płuc. Muszę się przyznać, że palę tak sporadycznie, ale od roku regularnie. Proszę o pomoc.

17 LAT ponad rok temu

Witam.

Rak płuc daje objawy w bardzo późnym stadium zaawansowania, a rozwija się podstępnie długo nie dając objawów. Nie sądzę - prawdopodobieństwo bliskie zeru - by Twoje objawy mogły wynikać z takiej przyczyny. Nie znaczy jednak iż nie jesteś zagrożony, prowadząc opisany tryb życia. Wskazane jest jak najszybsze zaprzestanie palenia papierosów.

Wnioskowanie na temat przyczyny bólu na podstawie przedstawionych informacji jest trudne, wymagają one doprecyzowania. Wspomniany charakter bólu może wynikać z procesu dotyczącego płuc - z zajęciem opłucnej, bądź ściany klatki piersiowej. W celu wyjaśnienia przyczyny bólu wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego lub specjalisty chorób wewnętrznych, który na podstawie informacji z wywiadu, badania przedmiotowego, uzupełnionych ewentualnie badaniami dodatkowymi postawi diagnozę bądź skieruje do specjalisty.

Pozdrawiam