Czy to plamienie po histeroskopii jest normą?

Witam, 12 dni temu miałam przeprowadzona histeroskopie z łyżeczkowaniem w celu usunięcia polipa z macicy. Początkowo występowało plamienie, później ustało i pojawiło się ponownie podczas owulacji. Czy jest to normalny proces?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

plamienie po histeroskopii jest jak najbardziej normalnym objawem. W Pani przypadku zabieg był przeprowadzony w celu usunięcia polipa jamy macicy oraz dodatkowo wykonano łyżeczkowanie. Na skutek obu zabiegów może dochodzić do plamień, a nawet krwawień z dróg rodnych. Z Pani relacji wynika, że plamienie ustało po kilku dniach, a powróciło w czasie owulacji. Nierzadko u kobiet  w czasie owulacji występuje krwawa wydzielina. Nie jest to zwykle też powiązane z jakimikolwiek zabiegami. Jest to naturalny proces związany z fazami cyklu kobiecego. W Pani przypadku również plamienie owulacyjne może się pojawić a nawet może dojść do przesunięcia okresu. Jeśli plamienie nie jest obfite, to warto odczekać 2-3 dni aż samoistnie ustanie. W sytuacji gdy będzie ono zmieniać się w krwawienie, nasili się, a dodatkowo wystąpią bóle podbrzusza czy gorączka to konieczna będzie wizyta u ginekologa w celu zbadania Pani i podjęcia dalszego leczenia. Z tego też względu zachęcamy do obserwacji sytuacji i ewentualnie do kontaktu z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dobrego samopoczucia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/histeroskopia

https://portal.abczdrowie.pl/uplawy-z-pochwy

https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu

uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.