Zapytaj lekarza

7 3 6 , 2 2 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy to zaburzenia osobowości typu dyssocjalnego?

Występują u mnie objawy charakterystyczne dla psychopatii. abstrakcyjność pojęcia empatii, Obniżony próg strachu, etc. Podejrzewano u mnie również zaburzenia osobowości typu dyssocjalnego. Powodowany pragnieniem odkrycia swojego prawdziwego oblicza zrobiłem badanie tomografem komp. Czy neurolog może na jego podstawie stwierdzić lub wykazać prawdopodobieństwo występowania u mnie tego zaburzenia oraz pokaz stopien jego nasilenia? Powinienem jeszcze zrobić do tego EEG, inne testy psychologiczne?
MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu

Profilaktyka udaru mózgu

Udar mózgu, inaczej wylew, jest zespołem objawów klinicznych, które wiążą się z nagłym wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu. Utrzymuje się on dłużej niż dobę, a u podłoża nie leży inna przyczyna niż naczyniowa. Profilaktyka udaru mózgu w bardzo dużym stopniu pomaga zapobiec jego wystąpieniu.

Witam,

badanie tomografii komputerowej głowy czy EEG nie da podstaw do rozpoznania zaburzeń osobowości. Badania te mogą jedynie wykluczyć podłoże organiczne objawów- czyli np. jakiś nieprawidłowości w budowie czy funkcjonowaniu mózgu, które mogą przekładać się na konkretne objawy czy nasilenie pewnych cech osobowości.
W przypadku braku istotnych odchyleń w badaniach sugerowałbym udanie się do psychiatry, który do uzupełnienia diagnozy powinien skierować na dodatkowe testy psychologiczne do psychologa. Diagnozę stawia się na podstawie całości obrazu klinicznego, zgłaszanych objawów, pomocniczych testów psychologicznych oraz wykluczenia somatycznych (fizycznych) przyczyn objawów.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet

0

Witam,

Aby postawić diagnozę w Pana przypadku, należałoby oprócz wspomnianych przez Pana badań (pokażą ewentualne obszary zmian w pracy mózgu wynikające z jego budowy, aktywności), skonsultować się z psychiatrą oraz przeprowadzić rzetelną diagnostykę w pracowni psychologicznej, która to posiada testy psychologiczne badające zaburzenia osobowości. To istotne, gdyż nie wszystkie pracownie zajmują się badaniami dotyczącymi zagadnień klinicznych.

Pozdrawiam serdecznie,
Małgorzata Mazurek
www.synovial.pl

Psycholog. Autorka publikacji w czasopismach psychologicznych i medycznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy