Witam serdecznie,
Możesz mieć zaburzenia osobowości mieszane, czyli takie, które łączą w sobie cechy kilku z nich (najczęściej dwóch), ale żadne z nich nie dominuje nad drugim.
Pytasz jak je się rozpoznaje. Najczęściej jest to wywiad, obserwacja, analiza historii życia. Można także przeprowadzić test - jednak musi to wykonać specjalista. Najcześciej jednak test przprowadza się, gdy istnieją wątpliwości diagnostyczne.
Pozdrawiam
witaj
zastanowiłam się co Tobie daje taka diagnoza na temat zaburzeń osobowości? Jesteś jaki jesteś jak powiadał starożytny filozof, może nie warto zatrzymywać się nad dokumentem wydanym przez lekarzy tylko zastanowić się co można zmienić w sobie. W zaburzeniach osobowości chodzi między innymi o styl funkcjonowania, sposób życia, nawiązywanie relacji z innymi. Zastanów się nad tym,jak możesz żyć inaczej, najlepiej na dobrze prowadzonej psychoterapii. Testy oczywiście że są, ale zaburzenia osobowości to nie jest coś co od tak można zmienić wynikiem testu.
pozdrawiam
a.s
Pana pytanie rozumiem jako chęć dowiedzenia się, co tak naprawdę jest przyczyną Pana cierpienia. Niestety, wszelkie diagnozy i etykiety bywają bardzo ułomne i nie są w stanie często oddać skomplikowanych i złożonych procesów, które dzieją się w duszy pacjenta. Inna sprawa, że rozmaite zaburzenia osobowości mogą dawać podobne objawy, a te z kolei są rozmaicie interpretowane przez różnych specjalistów, pochodzących z różnych szkół terapeutycznych.
Niestety testy psychologiczne nie są narzędziami, które można stosować samodzielnie. Drugą kwestią jest fakt, że nie są one wystarczające do postawienia diagnozy. Potrzebny jest też wywiad i obserwacja pacjenta, często wywiad z rodziną, a tego nie można zrobić samemu.
Zachęcam Pana, aby nie koncentrować się na etykietach, które usłyszy Pan pewnie jeszcze nieraz w wielu miejscach, a próbować pomóc sobie przez współpracę ze specjalistami, w których czuje się Pan rozumiany, wysłuchany, gdzie ma Pan dobry kontakt i szansę na dobrą relację. Jest nadzieja, że wówczas będzie Panu łatwiej zrozumieć siebie i mechanizmy swego zachowania oraz uniknąć dalszego cierpienia.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Zaburzenia osobowości a osobowość paranoiczna – odpowiada Prof. dr hab. n. med. Iwona Małgorzata Kłoszewska
- Paranoiczne zaburzenia osobowości – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Rozpoznanie F61 i zaburzenia osobowości – odpowiada Mgr Karolina Matlak
- Czy zaburzenia osobowości muszą występować od dziecka? – odpowiada Dr n. med. Dariusz Pysz-Waberski
- Czym cechuje się zaburzenie osobowości F60-2? – odpowiada Mgr Aleksandra Korotko
- Zaburzenie osobowości F60.9 – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Czy mój chłopak ma zaburzenia osobowości? – odpowiada Mgr Dorota Kotarska
- Czy coś takiego jak mieszane zaburzenie osobowości w ogóle istnieje? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jakie badania w kierunku zaburzeń osobowości? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jakie zaburzenie osobowości może mieć ta osoba? – odpowiada Dr Mieczysław Bakun
artykuły
Zaburzenia osobowości - czym są, objawy, rodzaje, leczenie
Zaburzenia osobowości zostały zebrane w Międzynaro
Test CAGE - pytania, interpretacja wyników
Istnieje wiele testów i kwestionariuszy przydatnyc
Psychiatra - kim jest i co leczy? Jak wygląda wizyta?
Psychiatra diagnozuje i leczy choroby oraz zaburze