Na czym polegają testy psychologiczne?

BYLAM U PSYCHIATRY A ONMIKAZAL ISC NA TESTY DO PSYCHOLOGA NACZYMMOGA POLEGAC TESTY MAM PROBLEM Z RODZICAMI I ZAAKCEPTOWANIEM MOJEGO ZWIAZKU PIJA DUSZA ITP CHISTORIE

Szanowna Pani,
Testów psychologicznych jest bardzo dużo. Pozwalają one określić cechy (np. osobowości, temperamentu), kompetencje (np. społeczne), umiejętności (np. sposoby radzenia sobie ze stresem), zachowania, predyspozycje, określone zaburzenia itp. badanej osoby. Trudno wnioskować o jakich konkretnie testach myślał psychiatra odsyłając Panią do psychologa. Jeśli zalecił wizytę u konkretnego psychologa w tej samej poradni (na NFZ) z którym on współpracuje, to najprawdopodobniej psycholog będzie wiedział jakie testy psychologiczne wykonać. Być może obaj specjaliści mają ustalony standardowy zestaw testów psychologicznych pomagających postawić dobrą diagnozę.
Pozdrawiam
Monika Wysota

Dzień dobry!

Zazwyczaj diagnoza psychologiczna to rozmowa z psychologiem ("wywiad") oraz wypełnienie testów psychologicznych (wydrukowane kwestionariusze, w których uzupełnia się lub wybiera odpowiedzi). Testy wiążą się z oceną osobowości, cech, mocnych stron, obszarów problemowych, oceny ryzyka np. depresji, stanów lękowych, doświadczonych traum czy skłonności do uzależnień. Pomaga to zebrać możliwie wiele informacji, aby w przyszłości udzielić Pani możliwie najlepszej, najpełniejszej, dostosowanej do Pani potrzeb pomocy.

Pozdrawiam!