Nie jestem zwolennikiem pomocy psychologicznej przez telefon, ponieważ kontakt z osobą pomagającą stanowi - moim zdaniem - kwintesencję pomagania. Istnieje coś takiego jak telefon zaufania, który jest formą interwencji kryzysowej; czyli otrzymuje się wsparcie informacyjne i można się wygadać. Jeżeli rozmowa jest nagrywana przed jej rozpoczęciem jesteśmy o tym poinformowani. Podejrzewam, że tego typu usługi - świadczone przez osoby prowadzące prywatne praktyki- nie są rejestrowane.
Pomoc psychologiczna to między innymi: promocja zdrowia, zapobieganie patologii, pomoc w rozwiązywaniu kryzysów rozwojowych, pomoc w rozwiązywaniu sytuacji traumatycznych i kryzysowych, pomoc w zmniejszeniu i usunięciu zaburzeń emocjonalnych.
Każda pomoc psychologiczna jest anonimowa bez względu na charakter. Zgłasza się tylko wypadki zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta lub innych osób.
Pozdrawiam.
Pomoc psychologiczna telefoniczna polega na rozmowie z psychologiem przez telefon, na przykład w ramach telefonu zaufania. Raczej dotyczy bieżących problemów, może wiązać się z udzieleniem porady itp. Natomiast nie jest raczej możliwe skorzystanie w ten sposób z psychoterapii, która wymaga osobistego kontaktu.
Nikt poza specjalistą i dzwoniacym nie wie, że rozmowa miała miejsce. Może być to kontakt anonimowy. Jednakże taki rodzaj pomocy jest doraźny i nie może zastąpić tradycyjnej terapii. Pozdrawiam
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Pomoc psychologiczna przez Internet i myśli samobójcze – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Utrata sensu życia i prośba o pomoc – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Czy z takimi objawami warto zwrócić się po pomoc do psychologa? – odpowiada Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
- Na czym polegają testy psychologiczne? – odpowiada Mgr Monika Wysota
- Utrata chęci do życia i poszukiwanie pomocy – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Myśli samobójcze po utracie pracy – odpowiada Mgr Ewelina Kazieczko
- Jak poradzić sobie ze stratą ukochanego psa? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Jak się za to zabrać, żeby w końcu bezpiecznie uwolnić siebie i dziecko? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Uczucie bycia beznadziejną – odpowiada Mgr Dorota Babrzymąka
- Pomoc dla rodziny z problemem alkoholowym – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz