Czy to zaburzenie lękowe?

Jestem 34-letnią kobietą. Dwa lata temu wykryto u mnie zespół paranoidalno-endogenny. W szpitalu spędziłam 10 tygodni. Do września tego roku funkcjonowałam normalnie. Potem pod wpływem silnego stresu zaczęłam się zachowywać nienormalnie, a mianowicie patrzeć na męskie rozporki. Im bardziej chcę się kontrolować tym częściej patrzę. To jest jak odruch (bez mojego myślenia). Dodam, że do niedawna mieszkałam z narzeczonym. Jest to mój pierwszy partner seksualny. Po próbie gwałtu przez długi czas nie potrafiłam się zaangażować w żaden związek. Wstydzę się swojego zachowania i nie chcę żeby ludzie uważali mnie za jakiegoś zboczeńca, dlatego proszę o radę.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Na pewno jest Pani pod stałą opieką swojego lekarza prowadzącego jak i psychologa. Myślę, że powinna Pani przede wszystkim skonsultować swoje objawy ze specjalistą w wyniku bezpośredniego spotkania. Zna on Pani historię choroby, metody, które przyniosły czasowe rezultaty leczenia, więc łatwiej będzie im dobrać formę pomocy i w tym przypadku.
Proszę pamiętać, że natrętne myśli nawet mimo silnej kontroli nie ustąpią same. Być może potrzebna będzie farmakoterapia lub psychoterapia. Podczas niej będzie mogła Pani zastanowić się, dlaczego tak bardzo zwraca Pani uwagę na męski rozporki, dlaczego nieświadomość kieruje tam Pani uwagę. Na te pytania może Pani spróbować odpowiedzieć sobie sama, jak również skorzystać z pomocy psychologa.
Pozdrawiam

0

Witam Pana,
proszę nie przerywać leczenia i w razie narastania niepokojących objawów zwrócić się do lekarza prowadzącego Pana leczenie o weryfikację zastosowanych preparatów. W przypadku zaburzeń lękowych zachęcam Pana również do rozpoczęcia psychoterapii, która pomoże w dotarciu do źródeł lęku i zlikwiduje przyczynę Pana choroby a nie jedynie objawy.
Pozdrawiam serdecznie!

0

Witam Panią,
proszę nie przerywać leczenia i w razie narastania niepokojących objawów zwrócić się do lekarza prowadzącego Pani leczenie o weryfikację zastosowanych preparatów. W przypadku zaburzeń lękowych zachęcam Panią również do rozpoczęcia psychoterapii, która pomoże w dotarciu do źródeł lęku i zlikwiduje przyczynę Pani choroby a nie jedynie objawy.
Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Zaburzenia lękowe czy nie......

Witam, jestem kobietą, mam 23 lata, męczą mnie objawy, takie jak pocenie się stóp i dłoni, drżenie rak, ciągły niepokój. Rano, gdy mam wstać, robię to z wielkim trudem, z zaśnięciem jest podobnie, ciągle myślę o tym, co mi jest i że już nie daję rady. Wszystko co lubiłam, teraz się dla mnie już tak nie liczy, bardzo się zmieniłam, czasem mam szumy w uszach, moje źrenice są jakieś duże, aż ludzie nieraz się śmieją. Miewam także ataki dziwne, jak by wszystko się we mnie w środku trzęsło i w głowie kręciło, sama nie wiem... Bolą mnie oczy, jak by były zmęczone. Przykładowo, jak jestem w supermarkecie, to denerwują mnie te mocne światła, jak spojrzę gdzieś dalej, to widzę jak by za mgłą, ale nie zawsze. Wszystko to się zaczęło od tego, jak moja babcia zachorowała na raka. Mieszkałam z nią i pomagałam, patrzałam jak cierpi, dzień w dzień, głowa mnie bolała, przykro mi było, ale nie pokazywałam tego… W grudniu odeszła, a ja zostałam sama... Morfologia, mocz super, OB też, cukier i cholesterol też; lekarz powiedział, że to brak magnezu. Na razie biorę go. Laryngolog też OK. Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Opisywane przez Panią dolegliwości mogą wskazywać na zaburzenia nerwicowe występujące pod postacią somatyczną. W tym typie zaburzeń występują objawy, których nie można wytłumaczyć występowaniem choroby cielesnej. Symptomy mogą polegać np. na nudnościach, uczuciu wzdęcia, zaparciach, biegunce, dolegliwościach bólowych, duszności, potach, suchości w jamie ustnej, nadmiernej męczliwości, zaburzeniach widzenia. Objawy tego typu mogą być również głównym lub jedynym objawem depresji, mówimy wówczas o depresji maskowanej. Na depresję mogą wskazywać cechy zaburzenia rytmów biologicznych: pogorszenie samopoczucia w godzinach rannych oraz bezsenność. Zastosowanie leków przeciwdepresyjnych powoduje w takim przypadku ustąpienie objawów. Czynnikiem wywołującym może być doświadczenie żałoby, straty. Serdecznie polecam Pani wizytę u psychiatry oraz psychoterapeuty. Może Pani nadal przyjmować preparaty magnezu, jednak nie powinna to być jedyna metoda leczenia.

Z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Nerwica lękowa i zaburzenia lękowe

Witam. Mam 27 lat. Stwierdzono u mnie nerwicę lękową i zaburzenia lękowe. Biorę od roku asertin 50 tabletkę rano i wieczorem. Samopoczucie mam dobre. Dzisiaj rano przez przypadek w całym zamieszaniu szykowaniu sie do pracy i prowadzeniu dziecka do przedszkola wzięłam dwie tabletki asertinu. Czyli o jedną tabletkę za dużo rano. Co mam robić? czy mogą wystąpić jakieś skutki uboczne?
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Najprawdopodobniej, jeśli nic się nie dzieje, nie będzie to miało większego znaczenia (szczególnie, że w trakcie zwiększania dawki można ja zwiększyć o 50mg). Warto wrócić do normalnego przyjmowania leku, a na wszelki wypadek przy najbliższej okazji skonsultować się ze swoim lekarzem psychiatrą. Zachęcam także do rozpoczęcia psychoterapii.

0

Dzień dobry, raczej nie powinny się pojawić dodatkowe skutki uboczne, proszę od następnego dnia normalnie zażywać lek. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty