Czy uczucie zmęczenia może być spowodowane zaburzeniami lękowymi?

Dzień dobry. Od 10 miesięcy zmagam się z bólami głowy wypierającymi i uczuciem promieniowania/ciśnienia na górne zęby. Dodam, że wtedy też wykryto u mnie przewlekłe zapalenie zatoki szczękowej, a 9 dni temu miałem operację FESS razem z korekcją przegrody nosa i plastyką małżowin dolnych. Również, mniej więcej od 2 miesięcy, zmagam się z uczuciem zmęczenia głównie w kończynach, które w dużej mierze ustępuje w godzinach wieczornych a najsilniejsze jest rano jeszcze przed wstaniem z łóżka. Wyniki morfologii, potasu, sodu i glukozy są prawidłowe. Nie mam też problemów z utrzymaniem równowagi. Czasem pojawiają się problemy z koncentracją i uczucie napięcia/braku kontroli. Na te dolegliwości zacząłem znowu ( 2 dni temu i pod kontrolą psychiatry oczywiście) brać Zoloft i doraźnie klonazepam. Z kolei dolegliwości bólowe objawiające się wypierającym bólem głowy w większości ustały i mam wrażenie, że jest lepiej. Tym niemniej uczucie promieniowania/ucisku na górne zęby nadal się pojawia i trwa przez większość dnia. Raz na jakiś czas pojawia się też uczucie "strzelania", ale też rzadziej niż przed operacją. Przez cały ten okres wydawało mi się, że te bóle są związane z zapaleniem zatok. Teraz jednak zaczynam skłaniać się ku innej przyczynie. Zwłaszcza, że wydaje mi się, że żaden lek przeciwbólowy nigdy na te dolegliwości nie pomógł (co ciekawe pomogły bardziej leki doraźne uspokajające np. klonazepam). Dodam, że odbyłem w styczniu tego roku wizytę u chirurga stomatologa, który stwierdził, że ósemki górne rozwijają się prawidłowo. Wizytę kontrolną u laryngologa operatora mam za parę dni, a sam proces gojenia z tego co wiem trwa nawet miesiąc. Czy mam jeszcze czekać do momentu w którym śluzówka się zagoi i potem szukać kolejnej przyczyny? I czy uczucie zmęczenia może być spowodowane napięciem/zaburzeniami lękowymi, z którymi się zmagam?

Dzień Dobry Panu:)

Dużo dzieje się u Pana pod kątem zdrowotnym, co może być źródłem niepokojących Pana symptomów.

Z Pana obszernej relacji symptomatycznej, widziałabym celowość bezpośredniej konsultacji diagnostycznej w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Z życzeniami dla Pana satysfakcjonującego samopoczucia,

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605