Czy uda się wyrwać ząb bez komplikacji?

witam, 2 dni temu byłam na usuwaniu dolnej ósemki, dentystka meczyła się 50 min, próbowała ząb przepiłować ale odczówałam ból więc nie mogła, korona paktycznie sie połamała więc został sam korzeń , znieczulenie działało słabo bo czułam ból przy wyrywaniu więc odesłała mnie do domu zapisała antybiotyk , kazała zrobić zdjęcie i przyjśc za 10 dni na kolejna próbę ekstrakcji, wszystko mnie boli dziąsło jest rozgrzebane do tego jakiś bombel chyba z ropa, dentystka stwierdziła że kolejnym razem pójdzie łatwo wyrwać bo jest poluzowany i sam bedzie chciał wyjsc, czy to możliwe? strasznie się boję, czy jesli pozostawie tam ten korzen grożą mi jakieś powazne komplikacje?

Proszę być dobrej myśli. Korzeń zębowy również powinno usunąć się chirurgicznie, oddzielając wcześniej od tkanek sąsiadujących. Pozostawiony sprzyja bowiem zakażeniom (np. ropnie, torbiele), ponieważ nie posiada żadnej warstwy ochronnej. Zabieg usunięcia korzenia powinien być wykonany bardzo precyzyjnie, w innym wypadku nawet mały pozostawiony fragment może skutkować powikłaniami np. zapaleniem okostnej. Dlatego stomatolog zleca kontrolne zdjęcie RTG, które obrazuje, czy korzeń został usunięty w całości.

Pozdrawiamy, stankowscybialach.pl, badzbystry.pl