Czy upał powoduje opóźnienie okresu?

Witam, mam pytanie czy nagłe upalne dni, duży stres może spowodować duże opóźnienie miesiaczki? Mam aktualnie 36 cyklu bez okresu. Od kilku dni mam tkliwe powiększone piersi, moja szyjka macicy jest zamknięta, niskousytuowana i twarda. A śluzu jest dosyć mało i wydaje się być gęsty. Czy takie objawy mogą stanowić o ciąży? Uprawiałam jedynie peeting ale zawsze mył ręcę i czekał minimum pół godziny? Nigdy nie uprawialiśmy sexu.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

skoro nigdy nie uprawiali Państwo seksu, to nie ma możliwości zajścia w ciążę. Co prawda zdarzają się przypadki zajścia w ciążę poprzez petting, ale są to wyjątkowe sytuacje, w których dochodzi do przeniesienia spermy do pochwy. Skoro partner po pettingu zawsze mył ręce, ryzyko ciąży jest praktycznie zerowe.

Ryzykowne zachowania seksualne opisane zostały w jednym z naszych artykułów. Znajdzie tam Pani przykłady zbliżeń oraz ocenę prawdopodobieństwa ciąży. Oto link do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy.

Sam upał niekoniecznie wpływa na cykl miesiączkowy, jednak stres, zwłaszcza silny, jak najbardziej. W wyniku sytuacji stresowych i silnych emocji może dojść do opóźnienia okresu.

Prawdopodobnie niebawem dostanie Pani miesiączkę, zwłaszcza, że wspomina Pani o typowych objawach, takich jak: tkliwość piersi, twarda szyjka macicy czy gęsty śluz.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.