Czy w ciąży mogę łączyć podane leki?

Witam, z racji początku ciąży udałam się do apteki z zamiarem nabycia witamin dla ciężarnych, kwasu foliowego i żelaza. Aptekarka dała mi trzy suplementy: acti vita-miner PRENATAL, Folik i Acti-Globin. Na moje pytanie czy mogę je łączyć przytaknęła. Nie jestem jednak co do tego przekonana, bo każdy ma inna dawkę żelaza i kwasu foliowego, a w każdej z ulotek jest zamieszczone ostrzeżenie o nie braniu większej dawki, niż zawiera tabletka.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Jeżeli bierze Pani acti vita-miner PRENATAL to nie ma sensu branie pozostałych dwóch preparatów, ponieważ zawierają te same składniki. Dodam również, że Acti-Globin zawiera o połowę mniejszą dawkę kwasu foliowego w stosunku do wskazanej suplementacji w trakcie ciąży. Proponuję wybrać między acti wita-minerem PRENATAL a Folikiem i przyjmować tylko jeden z nich. Dodatkowo w trakcie wizyty kontrolnej u lekarza prowadzącego warto zapytać, który suplement będzie w Pani sytuacji lepszy.