Czy w pierwszym trymestrze ciąży można latać samolotem?

Witam, Od nowego roku zaczniemy z mężem starania o dziecko. W kwietniu mamy urlop i chcemy poleciec na Kubę lub Dominikanę . Czy w 1 trymestrze można tak daleko lecieć? Czy jest to niebezpieczne Czy w związku z urlopem musze sie na coś zaszczepić? Pozdrawiam i proszę o odp Monika

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, I trymestr ciąży nie jest przeciwwskazaniem do podróżowania samolotem. Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień. W przypadku przyjęcia w przeszłości szczepienia podstawowego przeciwko określonym chorobom zakaźnym należy poddać się szczepieniom przypominającym. U kobiet w ciąży dzieci szczepienia dobiera się indywidualnie w zależności od występujących przeciwwskazań zdrowotnych. Przed planowana podróżą proszę zgłosić się do specjalisty medycyny podróży i chorób tropikalnych.