Czy w pierwszym trymestrze ciąży można spożywać ten olej?

Dzień dobry. Czy w I trymestrze ciąży można przyjmować olej z wiesiołka? Właśnie przeczytałam, że jest on nie wskazany, a ja przyjmuje taki olej w kapsułkach

Redakcja abcZdrowie

Witam,

olej z wiesiołka ma szereg dobroczynnych właściwości i ogólnie nie jest przeciwwskazany w ciąży. Pojawiają się jednak głosy, aby nie stosować go w pierwszych dwóch trymestrach ciąży ze względu na możliwość wystąpienia skurczy, które mogłyby doprowadzić do ewentualnego poronienia. Każdy przypadek jest jednak inny, dlatego decyzja o przyjmowaniu olejku z wiesiołka powinna być poprzedzona konsultacją z lekarzem prowadzącym ciążę.

Olej z wiesiołka zalecany jest zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży, gdyż może ułatwiać poród naturalny. Przygotowuje organizm kobiecy do porodu poprzez uelastycznianie szyjki macicy oraz zwiększenie śluzu, co przyspiesza poród drogami natury.

Ponadto może także pomóc w trakcie starań o dziecko, gdyż reguluje układ hormonalny i tak jak w powyższym przykładzie zwiększa ilość śluzu potrzebnego do zapłodnienia.

Więcej na temat oleju z wiesiołka przeczytać można pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/wiesiolek.

Przydatne odpowiedzi na pytania pojawiły się natomiast tutaj: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-oleju-z-wiesiolka-w-pierwszym-trymestrze-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-w-ciazy-stosowac-wiesiolek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.