Czy w takim terminie lekarz jest w stanie potwierdzić lub wykluczyć ciążę?

Dzień dobry, Moje pytanie dotyczy spóźniającejsię miesiączki. Cykle mam zawsze regularne, trwają 26 dni. Obecnie jestem 6 dni po spodziewanym rozpoczęciu menstruacji. Wykonałam 2 testy ciążowe, w 3 i 6 dniu, jednak oba są negatywne. Poza brakiem miesiączki nie odczuwam żadnych innych dolegliwości. Mam na jutro umówiona wizytę u lekarza, czyli będzie to 7 dni opóźnienia. Czy w takim terminie lekarz jest w stanie potwierdzić/wykluczyć ciążę np w badaniu usg, czy umówiłam się na wizytę za szybko i powinnam jeszcze poczekać kilka dni?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

to, czy ewentualna ciąża będzie widoczna zależy od kilku czynników – przede wszystkim od tego, jaki jest dokładny jej wiek. Czasem również wpływ na uwidocznienie ciąży na wczesnym etapie ma aparatura użyta podczas badania ginekologicznego.

Jednym z ważniejszych parametrów pozwalających potwierdzić bądź wykluczyć ciążę jest badanie poziomu beta-HCG, które może Pani wykonać bez wizyty u lekarza. Na początkowym etapie stężenie beta-HCG rośnie bardzo szybko i podwaja się co około 2-3 dni. To normalne zjawisko świadczące o prawidłowym rozwoju ciąży.

Badanie USG pozwala natomiast zlokalizować pęcherzyk ciążowy – zazwyczaj ok 4-5. tygodnia ciąży, a na takim etapie Pani będzie w dniu wizyty u lekarza. Czasem zdarza się, że zarodek uwidacznia się nieco później – około 5-6. tygodnia. W tym czasie możliwa do wykrycia jest również akcja serca płodu.

Pytania na podobny temat pojawiały się w naszym serwisie pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-szybko-potwierdzic-ciaze, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/potwierdzenie-lub-wykluczenie-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-potwierdzic-ciaze-u-zony.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.