Czy w ten sposób mogłam zaszkodzić dziecku?

Jestem w 26 tygodniu ciąży. Przez własną nieświadomość i dobre samopoczucie, zapomniałam się i pomalowałam płot farbą do drewna typu drewnochron. Malowanie trwało około 3 godzin z przerwami. Jestem teraz w rozsypce, że zaszkodziłam dziecku. Strasznie się denerwuje.. Czy mogłam zaszkodzić dziecku?
KOBIETA, 31 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przepraszamy za wydłużony czas oczekiwania na odpowiedź.

Malowanie w ciąży nie jest zalecane z uwagi na potencjalnie niebezpieczne substancje, które mogą dostać się do organizmu drogą oddechową. Ciężko przewidzieć konsekwencje Pani postępowania, ale wspomina Pani, że malowany był płot, co oznacza, że czynność ta odbywała się na zewnątrz. Jest to zapewne sytuacja bezpieczniejsza niż malowanie w zamkniętym pomieszczeniu

Wiemy, że to trudne, ale proszę starać się myśleć pozytywnie i wykonywać regularne badania u ginekologa. Lekarz będzie monitorował stan zdrowia dziecka i z pewnością Panią poinformuje, jeśli zauważy coś niepokojącego.

Temat ten był poruszany w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/czy-w-ciazy-mozna-malowac-mieszkanie-lub-lakierowac-drewno.

Odpowiedź eksperta na podobne pytanie znajduje się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-malowac-obrazy-w-czasie-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.