Czy w tym wypadku mogła zdarzyć się owulacja?

Zle wzięłam tabletki antykoncepcyjne. Pominęłam 3 ostatnie tabletki z 21 a następnie zrobilam 7dni przerwy... Na usg ginekolog zobaczyl pęcherzyk. Czy w wyniku zle przyjętego schematu tabletek mogla się zdarzyć owulacja?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, w wyniku pominięcia aż 3 tabletek antykoncepcyjnych wystąpienie owulacji jest bardzo prawdopodobnie, co tłumaczyłoby obecność pęcherzyka Graffa w obrazie USG. Ale nie można również wykluczyć, że owulacja mimo wszystko nie wystąpiła – pęcherzyk Graffa nie świadczy o przebytej owulacji. Dojrzewa on aż do dnia owulacji, kiedy pęka i wypuszcza dojrzałą komórkę jajową, gotową na zapłodnienie. Stąd też jednoznacznie nie sposób odpowiedzieć na Pani pytanie.

Więcej informacji pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dni-nieplodne-i-plodne.

Proszę jednak pamiętać, że pominięcie już jednej tabletki może obniżać skuteczność hormonalnej metody antykoncepcji i stwarza ryzyko wystąpienia owulacji, która jest hamowana tylko wówczas, gdy pigułki antykoncepcyjne brane są według schematu.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.