Czy w tym wypadku pochwa może się rozciągnąć na stałe?

Witam.czy jeśli penis partnera jest bardzo gruby to pochwa może rozciągnąć się trwałe?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pochwa jest tworem mięśniowym, cechującym się dodatkowo dużą elastycznością – w końcu przez nią może przejść główka dziecka podczas porodu. Elastyczność pochwy sprawia, że może powiększyć swój rozmiar nawet kilkakrotnie, by potem wrócić do rozmiaru wyjściowego.

Tylko w pewnych sytuacjach dochodzi do zaburzenia tego procesu – chodzi oczywiście o poród, w wyniku którego niekiedy tkanki tracą swą elastyczność, a dawny rozmiar pochwy może przywrócić tylko zabieg chirurgiczny. Również wraz z biegiem czasu, w okresie menopauzalnym, wagina traci elastyczność. Być może zainteresuje Panią artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/wagina.

W przypadku penisa nie ma powodu do obaw, choć warto pamiętać, że wyjątkowo duża objętość męskiego organu może spowodować uszkodzenie delikatnych tkanek pochwy, jeżeli stosunek przebiega gwałtownie. Natomiast sam rozmiar czy częstotliwość stosunków seksualnych nie ma żadnego negatywnego wpływu na rozmiar pochwy. Tutaj odpowiedź eksperta na pytanie internauty, proszę się z nią zapoznać: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-pochwa-moze-zrobic-sie-ogromna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.