Czy wada postawy ma związek z zawrotami głowy?

Witam. Od około 4 miesięcy prześladują mnie zawroty głowy. Nie są mocne. Wręcz bardzo delikatne. Raczej to takie delikatne oszołomienie i problemy z koncentracją niż wirujący dookoła świat. Na początek zostałem zbadany u lekarza rodzinnego, który nie stwierdził patologii przeprowadzając podstawowe badanie pod kątem neurologicznym oraz inne podstawowe oględziny. W międzyczasie zawroty się zwiększyły, ale spowodowane były raczej moim strachem i lękiem i ustąpiły po przyjęciu leków pod kątem nerwicowym. Przez ten czas miałem przeprowadzone dwukrotnie podstawowe badania krwi (morfologia), badanie wątroby i tarczycy, kilkukrotnie EKG, echo serca, kilkukrotna wizyta u neurologa, badanie laryngologiczne, rezonans magnetyczny głowy i chyba tyle pamiętam.. W żadnym z badań nie stwierdzono żadnych patologii, które mogłyby wskazywać na zawroty głowy. Lekarz polecił mi jeszcze zbadać dno oka oraz sprawdzić kręgosłup szyjny. Co do nałogów to palę papierosy od dwóch lat dosyć sporadycznie i dużo poniżej średniej krajowej (tak 2-3 razy w tygodniu po kilka sztuk w dany dzień), ale dla równowagi jadłem dużo warzyw i prowadziłem zdrowy sportowy tryb życia. Od dziecka mam skrzywione plecy. Ostatnio, któryś z neurologów wskazał, ze mam brzuch wypięty do przodu, zaokrągloną górę pleców, skrzywienie boczne (lewa łopatka wyżej) i głowę wysuniętą do przodu. Czy to może być powodem tych zawrotów? Czy można wykluczyć jakieś nowotwory (bo tego się bałem najbardziej). Proszę o pomoc. pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W przedstawionym opisie trudno się dopatrzeć przesłanek, które by mogły wskazywać na chorobę nowotworową, zwłaszcza że była wykonana tak rozległa diagnostyka (zwłaszcza MR głowy). Warto pamiętać, iż podstawowym czynnikiem wystąpienia choroby nowotworowej w przyszłości jest palenie papierosów, czego nie da się zrekompensować zdrową dietą i aktywnością fizyczną (choć niezależnie rzeczywiście te czynniki zmniejszają ryzyko).

Przy wadach postawy dochodzi do szybciej postępującego procesu zwyrodnienia kręgosłupa, w tym odcinka szyjnego. Może się to wiązać z zawrotami głowy kręgowo -podstawnymi, o charakterze zbliżonym do Pańskiego opisu. Badaniem które jeszcze może uzupełnić diagnostykę w tym kierunku jest badanie usg doppler przepływów dogłowowych - kręty przebieg tętnic kręgowych, które biegną w kanale utworzonym przez kręgi szyjne tłumaczyło by dolegliwości.

Ponadto proponuję rehabilitację w kierunku korekcji wady postawy i zapisanie się na basen.

serdecznie pozdrawiam!