Czy wahania ciśnienia są groźne dla ciąży?

Dzień dobry. Mam 29 lat i często, gdy jest mi gorąco lub wykonuję ciężka pracę, bardzo wychodzą mi żyły na rękach i wzrasta ciśnienie. Teraz jestem w ciąży 5/6 tydzień. Myłam ręce i twarz w gorącej wodzie. Gdy skończyłam, na rękach ekstremalnie wyszły mi żyły na wierzch i pulsowały. Miałam wrażenie że przez parę minut wzrosło mi ciśnienie po czym wszystko się uspokoiło. Czy taki stan może jakoś zagrozić ciąży, bądź źle wpłynąć na rozwój dziecka? Boję się że w ten sposób mogło dojść do niedotlenienia dziecka.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w momencie, gdy kobieta zachodzi w ciąże, może zdarzyć się tak, że jej dotychczas prawidłowe ciśnienie ulega dużym wahaniom.

W największej ilości przypadków, na samym początku ciąży ciśnienie obniża się. W Pani sytuacji, gdy zauważono nagły wzrost ciśnienia we wczesnym okresie ciąży, możemy mówić o nadciśnieniu indukowanym ciążą. Pokłosiem takiego stanu może być właśnie niedotlenienie płodu, dlatego powinna się Pani jak najszybciej udać na wizytę lekarską.

Aby móc stwierdzić nadciśnienie tętnicze, które wynosi ponad 140/90 mmHg, powinna Pani mierzyć swoje ciśnienie dwukrotnie, co około 6 godzin. W celu nie zafałszowania wyniku, pomiar powinien być wykonywany po co najmniej 15-minutowym odpoczynku.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami, które opisują podany problem:

https://zdrowie.parenting.pl/cisnienie

https://portal.abczdrowie.pl/nadcisnienie-ciazowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.