Czy to ciśnienie u syna jest normlane?

Mój syn ma 14 lat, 175 cm wzrostu, 62 kg masy ciała. Jego ciśnienie tętnicze wynosi 140/80. Czy to jest normalne? Czy powinienem zgłosić się do specjalisty?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć nadciśnienie tętnicze jest stosunkowo rzadkim zjawiskiem w przypadku dzieci i młodzieży w porównaniu z pacjentami w wieku dorosłym, to jednak zdarza się.

U noworodków wysokość ciśnienia skurczowego może wynosić zaledwie 60 mmHg, zaś rozkurczowego – 35 mmHg. Wartości te wraz z wiekiem rosną, by u młodzieży osiągać wartość średnio około 110/70 mmHg. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://parenting.pl/nadcisnienie-tetnicze-coraz-czesciej-rozpoznaje-sie-u-dzieci.

U Pana syna ciśnienie krwi jest za wysokie, choć by mówić o nadciśnieniu należałoby odnieść się do wyników co najmniej kilku pomiarów. Sugeruję, by zgłosił się Pan z synem do pediatry – ponieważ u dzieci i młodzież nadciśnienie najczęściej ma charakter wtórny (to znaczy spowodowane jest inną chorobą), to należy jak najszybciej poszukać jego źródła. Warto wykonać badania – poczynając od podstawowych badań krwi, by upewnić się, że podwyższone ciśnienie nie ma związku z cukrzycą, kamicą nerkową czy zaburzeniami pracy tarczycy. Proszę także zwrócić uwagę na dietę syna – niekiedy jest ona źródłem problemu z powodu nadmiernej ilości cukru i soli w niej zawartych. Odsyłam do odpowiedzi na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadcisnienie-u-mlodziezy-czy-mozna-je-zbagatelizowac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.