Co może oznaczać taka różnica ciśnienia?
Witam. Niedawno zacząłem mierzyć ciśnienie na obu rękach - przeczytałem że tak powinno się robić. Zauważyłem, że na prawej ręce ciśnienie jest niższe, a czasem sporo niższe niż na lewej. Np. na lewej skurczowe 120-130 a na prawej 110, czasem jeszcze mniej. Zmartwiło mnie to. Echo serca 3 miesiące temu bardzo dobre, rtg klatki piersiowej i usg brzucha 5 miesięcy temu też dobre, oprócz lekkiego skrzywienia kręgosłupa. Często bolą mnie plecy, głowa, brzuch i serce, mam zimne dłonie i nogi, mam zdiagnozowaną nerwicę lękową.

MĘŻCZYZNA, 18 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Dzień dobry,
różnica pomiędzy wartościami ciśnienia tętniczego na obu rękach jest całkiem normalna i stanowi ona zjawisko fizjologiczne. Jest ona związana z odległością od serca i nie powinna wynosić więcej niż około 10 do 20 mmHg. W przypadku zauważenia znacznych różnic należy skonsultować się z lekarzem, gdyż mogą one oznaczać poważne choroby, np. miażdżycę, arytmię, problemy związane z naczyniami krwionośnymi, cukrzycę.
W Pana sytuacji również warto zasięgnąć porady specjalisty, jednak proszę przy tym zachować spokój (gdyż nerwy również mogą niekorzystnie wpływać na stan zdrowia), zwłaszcza, że ostatnie badania serca były poprawne i nie wykazały nieprawidłowości.
Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/niedocisnienie-tetnicze
https://portal.abczdrowie.pl/badanie-cisnienia-krwi-wartosci-prawidlowe
https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-warto-mierzyc-cisnienie
https://portal.abczdrowie.pl/co-polacy-wiedza-na-temat-nadcisnienia-tetniczego