Jaki może być powód podwyższonego ciśnienia u osoby młodej?

Witam ma 27lat i nadciśnienie tętnicze leczone axudanem.W ostatnim czasie bardzo czuje się osłabiony często mam lekkie drętwienie rąk i nóg zauważyłem że na lewej i prawej ręce mierzone ciśnienie bardzo się różni na lewej przeważnie 135/80 na prawej natomiast 160/90 czyli zdecydowanie za wysokie jaki tego może być powód i czy to niebezpieczne dodam ze ciśnieniomierze mam sprawny

Występowanie różnicy ciśnień w obu rękach jest zjawiskiem fizjologicznym, związanym z odległością od serca. Dopuszczalna jest jednak różnica do 10 mmHg, maksymalnie 20 mmHg. Wszystkie wyższe różnice uważa się za patologiczne, wymagające diagnostyki.
Za najczęstszą przyczynę tego typu dolegliwości uznaje się miażdżycę i inne choroby naczyń.
Zatem skierowałabym Pana na dalsze badania do kardiologa.