Czy warto odstawić tabletki?

Tabletki biorę od 4 lat. Przeszłam już wiele preparatów. Zmiany te wynikały z (jak pani doktor twierdziła) wysokiego poziomu hormonów żeńskich, bo miałam częste plamienia. Nie wiem, czy była to do końca racja, bo od czasu, gdy zaczęłam brać tabletki, strasznie mnie pokryły włosy (na piersiach, brzuchu, ramionach, udach i dłoniach). Teraz chciałabym, ze względu na zdrowie, odstawić i nie wiem czy dobrze robię. A co jeśli będę chciała później wrócić? Czy nie będzie problemów? Na razie nie chcę zachodzić w ciążę - odstawienie ma być tylko dla celów zdrowotnych. Proszę o radę. Anna

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W przypadku nawracających plamień śródcyklicznych, należy zastosować preparat o wyższym niż dotąd poziomie estrogenów. Jeśli zamierza Pani zaprzestać zażywanie tabletek antykoncepcyjnych ze względów zdrowotnych, to nie ma się co zastanawiać. Proszę tylko pamiętać o stosowaniu innej metody antykoncepcyjnej! Jeśli będzie Pani chciała powrócić do ich stosowania - nie będzie żadnego problemu. Co do nadmiernego owłosienia - przyczyny mogą być różne, np. zespół policyctycznych jajników. Raczej nie jest wymieniane wśród skutków ubocznych tabletek antykoncepcyjnych... Być może warto porozmawiać o tym z lekarzem?

Pozdrawiam!