Tabletki a okres

Witam, w listopadzie skończę 21 lat, płeć - kobieta. Wczoraj, tj. 6 lutego, dostałam okres ok. godz 11-12, o 11;45 wzięłam tabletkę antykoncepcyjną (oczywiście, gdy było już krawienie). Tabletki wykluczyły tylko ból menstruacyjny (nie powodując żadnych zawrotów głowy itp.), a obfitość okresu jest taka, jak była w innych miesiącach. Kiedy krawienie powinno ustąpić? Dodam, że PIERWSZY RAZ STOSUJĘ ANTYKONCEPCJĘ i z tego, co wyczytałam na forach, nawet przez miesiąc mogą być plamienia, bo organizm musi się przyzwyczaić, ale martwi mnie to, że okres nie "znika" a tak chyba powinno być? Podczas tych plamień można współżyć, ale czy jest możliwe, że zacznie się krwawić po współżyciu? - czytałam o takim przypadku. (Nie wiem, czy to ważne, ale używam tamponów, podczas badań cytologicznych stwierdzono rzęsistownicę, leczyłam ją i w marcu mam kontrolę - lekarz u którego się leczę nic nie wspominał, że mogą być jakieś problemy w przyjmowaniu tabletek i ich działaniu podczas tej "choroby"). Ostatnie pytanko - przyjmuję tabletki antykoncepcyjne pierwszy raz. Czy po pierwszym opakowaniu mogę skończyć? Mój partner wyjeżdza i raczej nie ma sensu używać tych tabletek, gdy nie będziemy współżyli, czy jakbym chciała zacząć brać je ponownie za 2,3 miesiące, to lepiej brać cały czas? Proszę o poradę.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niech się Pani tak bardzo nie przejmuje tym, że krwawienie nie ustępuje. Podczas zażywania pigułek krwawienie może wcześniej ustąpić, ale może też być takie jak zawsze. Każdy organizm reaguje inaczej... Podczas pierwszych 3-4 cykli mogą występować plamienia śródcykliczne, nie należy się tym przejmować. Jeśli po tym czasie nie ustąpią, należy udać się do ginekologa. Być może będzie konieczna zmiana preparatu na inny (zawierający więcej hormonów).

Może Pani przerwać zażywanie pigułek po pierwszym opakowaniu, jeśli partner wyjeżdża, to rzeczywiście zażywanie ich nie ma sensu. Z drugiej strony, musi Pani pamiętać, że podczas pierwszych 2-3 miesięcy stosowania antykoncepcji hormonalnej działania niepożądane (np. te niepokojące Panią plamienia) są najbardziej nasilone, potem się zmniejszają. Jeśli odstawi Pani te antykoncepcję, a potem Pani do niej powróci, to znowu będzie się Pani "męczyć" z tymi różnymi działaniami ubocznymi. Musi Pani sama odjąć decyzję...

Pozdrawiam!