Czy wiek ciąży może być jednak inny?
Czy jest możliwe, że lekarz pomylił się ustalając wiek ciąży? Według ostatniej miesiączki powinnam być w 7 tyg ciąży, lekarz na podstawie badania USG stwierdził 5 tydzień, ponieważ twierdzi, że owulacja się przesunęła 2 tygodnie. Dziwi mnie fakt, że współżyłam 3 dni przed owulacją( stosunek 15.07, owulacja powinna być 18.07), jeśli jednak owulacja przesunęła się o 2 tygodnie, a od 15.07 nie wspolzylam to kiedy mogło dojść do zapłodnienia?

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy serdecznie,
lekarz może popełnić błąd w ustalaniu wieku ciąży, choć technologia ultrasonograficzna jest stosunkowo precyzyjna. Różnice w datowaniu ciąży mogą wynikać z kilku czynników, w tym nieregularności cyklu menstruacyjnego, późnej owulacji, niestabilnych terminów miesiączki, błędów pomiarowych na USG itp.
Współżycie 3 dni przed owulacją (czyli 15.07) może być w zasadzie wystarczające do spowodowania zapłodnienia, ponieważ plemniki mogą przetrwać w organizmie kobiety przez kilka dni po stosunku. Skoro owulacja faktycznie wystąpiła później niż przewidywano (18.07 w tym przypadku), to plemniki mogły przetrwać w organizmie do momentu, gdy jajeczko było gotowe do zapłodnienia.
Proszę przekazać swoje wątpliwości lekarzowi prowadzącemu, który będzie w stanie udzielić Pani precyzyjnej odpowiedzi.
Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:
https://portal.abczdrowie.pl/kalkulator-ciazy-wiek-ciazy-ile-trwa-ciaza-badanie-usg-zalety