Obliczenie wieku zarodka

Witam, współżyliśmy z mężem 16 czerwca bez zabezpieczenia, 22 czerwca dostałam okres, tak mi się wtedy wydawało, że to był okres i był raczej obfity. Kolejnego okresu już nie dostałam w lipcu. Jednak z mężem nie współżyliśmy w lipcu (ostatni raz 16 czerwca). 10 sierpnia poszłam do lekarza, jako termin ostatniej miesiączki podałam 22 czerwca. USG wykazało ciążę 7-tygodniową, CRL 7,57 mm. Okresy przez ostatnie pół roku miałam co 26, 28, 31, 32 dni. Jednak z moich obliczeń wynika, że ciąża powinna być starsza, ponieważ ostatni stosunek był 16 czerwca, no i jeszcze ten okres. Nie mogę tego pojąć, ponieważ z nikim innym nie współżyłam, a wiek ciąży mi się nie zgadza. Czy możliwe jest, że USG się myli? Wszystkie internetowe kalkulatory obliczają mi, że do zapłodnienia doszło w lipcu około 7 a jest to niemożliwe. Czy wielkość CRL liczy wiek ciąży od miesiączki czy zapłodnienia? Nic nie rozumiem. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Lek. Magdalena Pikul

Witam, CRL to długość ciemieniowo-siedzeniowa zarodka. Na podstawie tego parametru (wielkości zarodka) ocenia się jaki jest wiek ciążowy i rzeczywiście podany przez Panią wymiar wskazuje, że ciąża ma około 7 tygodni (na ten dzień kiedy robione było badanie USG, czyli jak Pani napisała 10 sierpnia). Jest to najbardziej wiarygodna metoda oceny wieku ciążowego (bardziej wiarygodna niż ta na podstawie daty ostatniej miesiączki), ale oczywiście jak to w każdym tego typu szacowaniu może być różnica kilku dni w tą czy w tą stronę. Wynika z tego, że to krwawienie 22 czerwca nie było okresem a jedynie krwawieniem implantacyjnym i do zapłodnienia mogło rzeczywiście dojść w okolicy tego 16 czerwca. Natomiast jeśli Pani sprawdza wiek ciążowy na podstawie tej ostatniej pseudomiesiączki z 22 czerwca to rzeczywiście kalkulatory wskażą datę zapłodnienia na około 7 lipca, ale w Pani przypadku nie jest to prawidłowe, bo to widocznie nie była miesiączka. Pozdrawiam