Czy wynik beta HCG nie jest za wysoki jak na ten wiek ciąży?

Witam, ostatnią miesiączkę miałam 7.09.20, 21.09 na rutynowym badaniu były widoczne 2 ciałka żółte w 1 jajniku. Ze względu na złe samopoczucie i konieczność przyjmowania leków wykonałam test z krwi bHCG 1.10 - 351,7 oraz dla ponownego potwierdzenia 5.10- 2122,0, co jest dla mnie dużym zaskoczeniem, bo sama owulacja odbyła się za wcześnie. Moje pytanie jest jednak o poziom bHCG, czy nie jest on za wysoki jak na ten wiek ciąży? Czy jest możliwa ciąża bliźniacza, lekarz nie chciał wykonać USG i zaprosił mnie dopiero za 2 tygodnie. Jakie są przyczyny wysokiego wyniku tego hormonu ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przyczyną wysokiego poziomu hormonu beta-HCG w ciąży może być – tak jak Pani zasugerowała – ciąża bliźniacza. Nie jest to jednak jedyna opcja. Bardzo wysokie wartości mogą oznaczać zaśniad groniasty lub wystąpienie zespołu Downa. Proszę jednak nie martwić się na zapas – wówczas wartości muszą być naprawdę wysokie. Inną możliwą przyczyną jest nieprawidłowe oznaczenie wieku ciąży.

Proszę więc udać się do lekarza zgodnie z jego sugestią za 2 tygodnie. Ta wizyta z pewnością wiele Pani wyjaśni, a wszelkie pytania będzie mogła Pani zadać lekarzowi prowadzącemu ciążę.

Podobne pytania można znaleźć poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wysokie-wartosci-poziomu-b-hcg-a-mozliwe-przyczyny, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-ten-poziom-bety-nie-jest-za-wysoki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-tak-wysoki-przyrost-bety.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.