Czy wynik biopsji jednoznacznie świadczy o nowotworze piersi?

Witam.

Ostatnio u mojej 53-letniej mamy wykryto guza w lewej piesi. Mama zrobiła mammografie, która nic nie wykrła. Lekarz uspokoił mamę mówiąc, że wszystko jest OK. Mamę nadal bolała pierś i udała się na USG, wynik: "piersi o budowie tłuszczowo- włóknistej z resztkową tkanką gruczołową. W piersi lewej zabrodawkowo, na godz. 3, widoczna zmiana hypoechogeniczna o nierównych zarysach, o wym. 39 x 16 mm ze zwapnieniem. Po stronie lewej hypoechogeniczny węzeł chłonny pachowy o śr. 10 mm. Pierś prawa bez zmian ogniskowych".

Mama udała się następnie na biopsję cienkoigłową, wynik: "cellulae epitheliales suspectae". Ostatnio miała robioną biopsję gruboigłową, ale wynik za 2 tygodnie. Dodam, że mama karmiła piersią trójkę dzieci, nie pali, nie pije i nikt w rodzinie nie miał raka piersi. Nadal boli ją lewa pierś. Dodam, że kiedyś miała zatkane gruczoły mlekowe właśnie w tej piersi.

Proszę powiedzieć, czy to rak? Dziękuję z góry za odpowiedź.

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Wynik biopsji cienkoigłowej nie świadczy jednoznacznie o nowotworze. W materiale znaleziono podejrzane komórki nabłonkowe. Sądząc po opisie USG oraz wyniku biopsji istnieje dość duże prawdopodobieństwo, że jednak jest to rak piersi. Niemniej ostateczną odpowiedź na pytanie czy jest to rak da badanie tkanki pobranej podczas biopsji gruboigłowej. Niestety trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać na wynik.

Pozdrawiam serdecznie