Czy wystarczy brać Euthyrox do końca?

Witam, prosze o informację, czy powinnam udac się do endokrynologa przy wynikach TSH 3,550, FT3 4,94 i FT4 17,19? Mam 30 lat staram się o dziecko i ginekolog przepisała mi euthyrox 25, poneważ jak na staranie się mam TSH zbyt wysokie, ale nie wiem czy powinnam się martwić i leczyć u endokrynologa czy wystarczy brac euthyrox do końca i zaskutkuje to unormowaniem poziomu tyroxyny? Z góry dziękuję za odpowiedz!

Dzień dobry,

Sugerowałbym Pani kontakt z endokrynologiem. Przed wizytą proszę oznaczyć przeciwciała antyTPO i aTG oraz wykonać przynajmniej "świeże" TSH. Warto, aby wybrała się Pani do lekarza endokrynologa, który wykonuje również usg tarczycy, aby ocenić gruczoł w tym badaniu. Jeśli przeciwciała wyszłyby podwyższone, konieczne będzie częstsze monitorowanie funkcji tarczycy i ew. modyfikacja dawki leku. Po zajściu w ciążę proszę pamiętać o oznaczeniu TSH i FT4 - zwykle dawkę leku zwiększa się w ciąży. Dobór dawki uzależniony jest od Pani stanu klinicznego , jak i wyników badań.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych