Czy wysypka po Pyrantelum jest alergią?

U 5 letniego dziecka po podaniu pyrantelum owix 2 dawki (co dwa tygodnie)wystąpiła wysypka skórna na pośladkach, ponadto zauważalna biała wydzielina z odbytu(ślady widoczne na majteczkach). Czy to również moze byc reakcja alergiczna na lek? minęło 2 tyg od zakończenia kuracji. Wysypka zniknęła, natomiast wydzielina nadal występuje, co również powoduje świąd.
KOBIETA, 37 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wydaje się, że reakcja skórna i obecność białej wydzieliny z odbytu mogą być związane z podaniem leku. Pyrantelum to lek stosowany w leczeniu zakażeń pasożytniczych, takich jak owsiki. Reakcje alergiczne na ten lek są rzadkie, ale mogą się zdarzyć. W przypadku objawów skórnych i wydzieliny z odbytu po zastosowaniu Pyrantelum, warto skonsultować się z pediatrą. Może być konieczne wykonanie dodatkowej diagnostyki, aby potwierdzić, czy objawy są spowodowane reakcją alergiczną, czy inną przyczyną. Pediatra może zalecić badanie krwi (morfologii z rozmazem, OB, CRP czy prób wątrobowych). Niewykluczone, że konieczne będzie też zrobienie analizy moczu oraz stolca. Po analizie wyników lekarz stwierdzi, co dalej należy robić. Możliwe, że zaleci dodatkową dawkę leku, zmianę terapii lub inne środki w celu złagodzenia objawów. Ważne jest również monitorowanie stanu dziecka i zgłaszanie wszelkich dalszych niepokojących objawów lekarzowi.

Zachęcamy zatem do obserwowania stanu dziecka oraz dalszego kontaktu z lekarzem pediatrą. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wysypka-objawy-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/alergie-skorne

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-sa-alergie-skorne

https://portal.abczdrowie.pl/pyrantelum-charakterystyka-wskazania-przeciwwskazania-srodki-ostroznosci-przeciwwskazania-i-srodki-ostroznosci

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.