Czy WZW typu C spowodowało dyskinezę woreczka żółciowego?

Witam. Leczę się u lekarza gastrologa od 2 lat na dyskinezę woreczka żółciowego. Lekarz gastrolog stwierdzil u mnie dyskinezę woreczka żółciowego, po zrobionym USG woreczka żółciowego stwierdził, że mam błotko w woreczku, i trzeba to leczyć farmakologicznie. Bardzo często po posiłku, a zwłaszcza po zjedzonym obiedzie bolalo mnie w okolicach woreczka żółciowego, promieniowało do łopatki. Lekarz powiedział mi, że bardzo dużo kobiet po 40 ma tą dyskinezę, po niespełna dwuletnim leczeniu i braniu leków, błotka już nie ma, wiec zastanawia mnie dlaczego lekarz jeszcze przepisuje mi leki: rano na czczo biorę helicid, a przed obiadem holestil.

Tak naprawdę to nie przestrzegam diety, a powinnam, po zjedzeniu smażonego jeszcze odczuwam boleści, jak długo leczy się tą chorobę? Zażywam też ostropest ziola 1 łyżeczkę dziennie. Chcialam zaznaczyć, ze 5 lat temu przeszłam wirusowe zapalenie żółtaczki typu c, leczyłam się i pokonałam go. Czy ten wirus mógł być przyczyną moich dolegliwości woreczka żółciowego? Pozdrawiam.

Witam serdecznie! Podstawą leczenia choroby i zapobieganiu dolegliwością bólowym jest jednak przestrzeganie diety. Powinna Pani unikać pokarmów smażonych, ciężkostrawnych, bardzo ostrych - one mogą sprowokować napad bólowy. Jeżeli ma Pani nieprawidłową masę ciała wskazane jest również dążenie do jej redukcji. Czy wpływ na dolegliwości miało zakażenie wirusem typu C trudno stwierdzić. Natomiast obecnie jeżeli nie ma dolegliwości i obraz narządu jest prawidłowy warto rozważyć odstawienie leków, jednak o stosowaniu farmakoterapii może jedynie lekarz, który ma możliwość badania lekarskiego i dokładnego zebrania wywiadu. Proszę skonsultować wątpliwości z prowadzącym leczenie gastrologiem. Pozdrawiam