Czy zaburzenia hormonalne mogą nasilać stany lękowe?

Dzień dobry. Mam zaburzenia lękowe, od dzieciństwa byłam dzieckiem bojącym się, nieśmiałym, wystraszonym. Chodzę na terapię i biorę SSRI. Przypadkiem odkryłam, że mam wahania TSH - czasem 2,4 czasem 5,6 czasem 4,2. Na USG zmiany hipoechogeniczne, małe ogniska kropeczek-guzków. Lekarz zasugerował udanie się do endokrynologa i polecił zrobić szerokie badania, sa bardzo drogie, ok. 300 zł. Czy zaburzenia hormonalne mogą nasilać stany lękowe? Rzeczywiście przed miesiączką mam lęki i niepokój, zawroty głowy i sztywne kończyny. Gdzie jeszcze szukać przyczyn? Myślę kiedyś o dziecku, a z rozszalałą tarczycą chyba nie ma co próbować.

Szanowna Pani,

zaburzenia hormonalne mogą nasilać stany lękowe. Wskazane jest leczenie endokrynologiczne oraz wspomagające metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej, jednak ustabilizowanie tarczycy jest konieczne.
Pozdrawiam serdecznie