Zapytaj lekarza

1 , 0 3 1 , 8 7 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy zaburzenia osobowości mają wpływ na depresję?

Witam,mowi się,ze zaburzenie osobowości utrudniają leczenie depresji,a mój chrzestny miał depresję reaktywne,bo remontowali dom i nie mógł sobie dać rady,bral dlucho psychotropowych,ktore blokowały mu chyba emocje,do tego jest bez empatii całkowitej,ma osobowość lekliwa i wynikająca,bierze lata leki bez terapii i żyje.nie każdemu pomaga terapia,tylko same leki
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych?

Szanowna Pani,
Nie jestem do końca pewna, czy dobrze rozumiem Pani pytanie, ale spróbuję na nie odpowiedzieć.
Tak, zaburzenia osobowości mają wpływ na powstawanie i leczenie depresji. Wpływ ten polega między innymi na tym, ze zaburzenia osobowości łączą się z dużym cierpieniem, często z wycofaniem czy odrzuceniem społecznym, poczuciem pustki i bycia niezrozumianym czy wrażeniem bezcelowości życia. Często pojawia się również szereg innych, związanych z tym objawów (np tendencja do zachowań autodestrukcyjnych w borderline, myśli prześladowcze czy kompulsyjne zachowania), które powodują znaczne pogorszenie nastroju i poziomu funkcjonowania.
W takiej sytuacji nie trudno o rozwój depresji - a w każdym razie jest to prostsze niż w przypadku osoby, która posiada zdrową i stabilnie ukształtowaną osobowość.
Dodatkowo w przypadku leczenia nawet w sytuacji zaleczenia objawów depresji w dalszym ciagu osobowość pozostaje zaburzona - stając się przyczyną trudności w życiu osobistym i braku satysfakcji z niego. Powoduje to, ze chory ponownie wpada w depresję.
Z tego tez powodu jest to proces utrudniony, wymagający zazwyczaj intensywniejszego i dłuższego leczenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy