Czy zapalenie dróg moczowych może wpłynąć na wynik testu ciążowego?

Witam, mam pytanie związane z tematem. Czy zapalenie dróg moczowych może wpłynąć negatywnie bądź pozytywnie na wyniki testu ciążowego? Moje pytanie wynika z tego, że leków nie można przyjmować podczas ciąży, a aby być pewną chciałabym zrobić test. Jeżeli są jakieś przeciwwskazania bądź parametry mogące zmienić rezultat to chciałabym je poznać. Chodzi mi o jakieś składniki i ewentualne złe ich stężenie w moczu - na podstawie wyników analizy moczu, mogące mieć wpływ na ten test. Z góry dziękuję za odpowiedź!

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Infekcja dróg moczowych nie wpływa na wiarygodność testu ciążowego. Mechanizm działania testu ciążowego polega na wykryciu hormonu betaHCG w moczu. Jest on produkowany przez łożysko, a zatem oznaczalny jest jedynie w trakcie ciąży.

Dla pełnej wiarygodności testu konieczne jest przestrzeganie kilku zasad.
1. Test należy wykonać w dniu spodziewanej miesiączki lub co najmniej 14 dni od daty ostatniego ryzykownego zbliżenia.
2. Test należy wykonywać z porannej porcji moczu, kiedy mocz jest najbardziej stężony.

Pozdrawiam