Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 6 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy zaraz po miesiączce można zajść w ciążę?

Dzień dobry, proszę o poradę. Czy mozna zajść w ciąże kochając się zaraz po zakończeniu miesiączki? jesli jajeczkowanie wystepuje za okolo 2 tygodie po niej i to wtedy jest najwieksze prawdopodobienstwo zajscia w ciaze? wiec dlaczego mowi sie ze dni płodne przypadają zaraz po miesiaczce???POMOCY! Jak to jest z tymi dniami płodnymi? Kiedy jest największa szansa na zajście w ciążę? Trochę się obawiam, bo kochałam się z moim chłopakiem właśnie po okresie i boję się, że jestem w ciąży. Kochaliśmy się bez zabezpieczenia. Nie wiem co mam teraz robić. Czy można już wykonać test, aby to potwierdzić? Proszę o pomoc. Pozdrawiam
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Jak wykonać test ciążowy?

Lek. Magdalena Pikul
82 poziom zaufania

Witam. Dni zaraz po miesiączce są potencjalnie płodne ponieważ faza folikularna cyklu jest zmienna. To że w poprzednim cyklu owulacja miała miejsce w 14 dniu cyklu to nie wyklucza że w kolejnym będzie w np. w 10 dniu lub wcześniej. Nie dzieje się to bardzo często ale jest to możliwe. Stała jest druga faza cyklu.

W trakcie specjalizacji z pediatrii w Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie, interesuje się pediatrią i neonatologią.
0
Przemysław Zarzeczny
72 poziom zaufania

Szanowna Pani!
Proszę pamiętać, że plemniki są w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety przez około 5 do 7 dni.
Kalkulator oblicza dni płodne, czyli dni największej płodności. Nie oznacza to, że w inne dni zajście w ciążę jest niemożliwe, po prostu w dzień przed owulacją, w dniu jajeczkowania i dzień po szanse zapłodnienia są największe.
Dzień jajeczkowania przypada na 14 dni przed kolejną miesiączką. Kilka dni przed owulacją również można uznać za czas, gdy szanse na zapłodnienie są większe, jednak szczytowy okres płodności to wspomniane trzy dni w cyklu. Należy przy tym pamiętać, że plemniki w drogach rodnych mogą przeżyć nawet do tygodnia, więc stosunek przed rozpoczęciem dni płodnych w cyklu może również zaowocować zapłodnieniem.
Kalkulator dni płodnych jest pomocny przy regularnym cyklu (więcej o cyklu miesiączkowym). Należy jednak pamiętać, że nawet regularny cykl może zostać zaburzony przez różne czynniki takie jak: przeziębienie, infekcje, zmiana klimatu, stres, zmiana diety itp.
Kalkulator dni płodnych to tylko jeden ze sposobów wyznaczania dni płodnych. Do naturalnych, czy też jak się teraz przyjęło mówić "ekologicznych", na podstawie których można w stworzyć prywatny kalendarz dni płodnych należą: metoda termiczna, metoda Billingsów, metoda objawowo-termiczna. Trzeba jednak pamiętać, że są to metody pomocnicze, przez wielu lekarzy nie uznawane nawet za metody antykoncepcyjne. Znajomość tych metod może być za to przydatna, gdy chcemy lepiej poznać swoje ciało i zachodzące w nim zmiany.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy