Czy zażywanie tabletek antykoncepcyjnych może skutkować bezpłodnością?

Dzień dobry, Jestem młodą dziewczyną, 20 lat. Od prawie czterech lat mam problemy z miesiączkami. Zaczęło się to od pierwszej klasy licealnej, przez prawie 5 miesięcy nie miałam miesiączki. Poszłam wtedy do ginekologa - stwierdzono u mnie pewne torbiele na jajnikach, które nie pękają podczas miesiączki i nagromadzenie ich spowodowało brak menstruacji. Wtedy złożyło się także na ten stan moja niska waga. Przez te cztery lata byłam u różnych lekarzy i przepisywali mi właśnie środki antykoncepcyjne, np. Y***. Nie brałam ich regularnie, gdyż stwierdziłam, że za bardzo może to ingerować w mój organizm. Brałam je co jakiś czas. Po pierwszym miesiącu od odstawienia miesiączka sama przychodziła, druga też, z trzecią był już problem i znowu musiałam brać środki. Mam pytanko: czy biorąc te środki, spowodują one moją bezpłodność i czy w ogóle będę mogła mieć dzieci, i czy nie będę miała utrudnionej drogi do zajścia w ciążę? Bardzo mnie to martwi i czy nie ma innej drogi do tego, aby leczyć tę moją przypadłość.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Antykoncepcja hormonalna oprócz oczywistego działania zapobiegającego zajście w ciążę, wykazuje wiele innych zastosowań. Leki tej grupy zalecane są w leczeniu wielu zaburzeń hormonalnych i ich powikłań. W przypadku występowania nieregularnych miesiączek oraz niektórych torbieli są wręcz podstawową metodą leczenia.
Antykoncepcja hormonalna nowej generacji wywołuje znacznie mniej działań niepożądanych niż leki stosowane przed kilkoma laty. Nie powodują bezpłodności ani nie utrudniają zajścia w ciążę.
Występowanie miesiączki po odstawieniu tabletek nie jest związane z przywróceniem prawidłowego cyklu, tylko z tzw. krwawieniem z odstawienia. Miesiączka w takiej sytuacji wywoływana jest „sztucznie” na skutek zmniejszenia ilości hormonów we krwi.
Jeżeli chce Pani uzyskać efekt leczniczy, wskazane jest stałe przyjmowanie tabletek.
Pozdrawiam